Dni Fantastyki już za 25 dni!!!

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, jak spędzić początek wakacji, to przypominamy, że w terminie od 29 czerwca do 1 lipca odbędzie się czternasta edycja Dni Fantastyki! Sama lista gości to 60 powodów, by zawitać w tym czasie do wrocławskiej Leśnicy. Nie sposób przytoczyć tu sylwetki wszystkich gości, ale przedstawiamy Wam niektórych z nich.

Gościem zagranicznym tegorocznych DF-ów jest wielokrotnie nagradzany brytyjski pisarz Ian R MacLeod. Jest autorem osadzonych w alternatywnej rzeczywistości powieści Wieki Światła oraz Dom Burz. Jego najnowsze dzieło, Czerwony Śnieg, to trzymająca w napięciu powieść o wampirach, która zabiera czytelnika w podróż od Strasburga w czasach Rewolucji Francuskiej, aż do ogarniętych prohibicją Stanów Zjednoczonych.

Tradycyjnie podczas Dni Fantastyki nie zabraknie również okazji do spotkań z polskimi pisarzami. Wśród nich znajdziecie Jacka L. Komudę, historyka i wielkiego miłośnika koni, który w swoich powieściach często przybliża realia Rzeczpospolitej szlacheckiej, nie stroniąc od ukazywania brutalnej prawdy. Autor siedemnastu książek, sprzedanych w łącznym nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Największą popularność zdobył jego czterotomowy cykl Samozwaniec.

Wśród zaproszonych powieściopisarzy można znaleźć również takie nazwiska jak Krzysztof Piskorski, często inspirujący się w swoich dziełach steampunkiem, dwukrotny laureat nagrody im. Janusza A. Zajdla (za powieści Cienioryt oraz Czterdzieści i Cztery), czy Aneta Jadowska, fanka popkultury i kryminalistyki, znana między innymi z serii powieści o wiedźmie-policjantce, Dorze Wilk.

Chociaż stanowi ona silny fundament, to nie samą literaturą DF-y stoją. Już po raz kolejny do barokowego gmachu zawita Jarosław Boberek. Tego pana – a już z pewnością jego głosu – nikomu nie trzeba przedstawiać. Jako znakomity aktor głosowy i dubbingowy wcielał się między innymi w Króla Juliana z Madagaskaru czy Kaczora Donalda, a także w niezliczone postaci z gier komputerowych – był chociażby Księciem Persji, Nathanem Drakiem z serii Uncharted czy Bishopem z Neverwinter Nights 2.

A skoro o dubbingu mowa, nie sposób pominąć Michała Przybyła, który uczestniczył w lokalizacji gier takich jak Heavy Rain, InFamous czy Rise & Fall Civilizations at War jako reżyser dubbingu. Stanął też za kamerą w filmie Złodzieje Energii. Świat filmu reprezentują również Michał Krzywicki i Dagmara Brodziak, twórcy pełnometrażowego thrillera osadzonego w alternatywnej Warszawie, Diversion End.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy satyry i absurdu. Pierwszy raz na Dniach Fantastyki zagości Grupa Filmowa Darwin, twórcy popularnego kanału na YouTube, na którym znajdziesz chociażby serię Wielkie konflikty (pokazującą, jak to naprawdę było z tymi Krzyżakami i Jagiełłą czy Gandalfem i Orłami), oraz cieszący się już niemal 11 milionami odsłon teledysk Orki z majorki. Solidna dawka humoru gwarantowana.

Last but not least, jak co roku również miłośnicy komiksów i ilustracji będą mieli możliwość spotkania fantastycznych ludzi.  Gośćmi wydarzenia będą Kate Niemczyk, ilustratorka i rysowniczka komiksowa z Wrocławia oraz pisarz i ilustrator Witold Vargas. Kate zadebiutowała serią Mockingbird, wydawaną przez Marvel Comics, później pracowała również dla takich wydawnictw jak Dark Horse, Valiant i Titan Comics oraz firmy Blizzard Entertainment. Z kolei Witold, jako popularyzator tradycji słowiańskich i polskiej kultury niematerialnej, razem z Pawłem Zychem wydał serię Legendarz, doskonale wpisującą się w temat przewodni tegorocznych DF-ów, czyli „W świecie mrocznych opowieści…”

Pełną listę gości znajdziecie na stronie Dni Fantastyki!

DF-y to największa i najstarsza cykliczna impreza fantastyczna na Dolnym Śląsku. Co roku do Leśnicy przybywa kilka tysięcy uczestników, na których w murach barokowego Zamku czekają setki godzin prelekcji, paneli dyskusyjnych i spotkań ze znanymi Gośćmi. Część atrakcji, jak warsztaty i pokazy, odbywa się w leśnickim parku, w niebiletowanej strefie programowej

Bilety w przedsprzedaży można zakupić do 28 czerwca, jedynie przez system biletyna.pl: karnet 3 dni – 60 zł, karnet 3 dni + karta noclegowa 70 zł

Bilety do nabycia w kasach na terenie festiwalu: 3 dni 60 zł, sobota – niedziela 45 zł, piątek 30 zł, sobota 40 zł, niedziela 30 zł

 www.dnifatnastyki.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *