#krótkapiłka: Dagmara Adwentowska

Pierwsza książka, którą samodzielnie przeczytałaś.
Pamiętam jakby to było wczoraj! Nosiła tytuł Król Valemon zaklęty w białego niedźwiedzia. To było zeszytowe wydanie, z zieloną okładką z sypiącej się tektury, z tytułowym niedźwiedziem i królewną na ilustracji. Później się dowiedziałam, że ta piękna, magiczna opowieść to stare norweskie podanie ludowe.

Książka, którą oceniłaś po okładce:
Na pierwszy rzut oka – każda. Potem mogę się zawieść, pozytywnie lub negatywnie. Moją uwagę bardzo przyciągają okładki z roślinnymi wzorami. Po taką książkę chętniej sięgam, choćby po to, żeby ją przekartkować.

Co Cię intryguje, a co irytuje w literaturze grozy?
W horrorze pociąga mnie możliwość wejrzenia w lęki i obawy, często bardzo nieoczywiste. Zniechęca zaś i irytuje fakt, że horror nadal jest postrzegany jako literatura drugiego, albo nawet trzeciego sortu, której ambitny czytelnik o wyrobionym guście powinien unikać jak ognia. Tymczasem – jak w każdym gatunkowym worku – w grozie można znaleźć zarówno arcydzieła, jak i kompletne szmiry.

Książka, do której wracasz:
Sporo tego. Maska Lema, opowiadania Grabińskiego, Przybysz z Narbony Stryjkowskiego, Powrót Guni… I każda redagowana, czasem po trzy razy w krótkim czasie :-). A kupka wstydu obrasta w warstwy i zmienia się w hałdę hańby. To moja największa bolączka – nie starcza mi czasu na przeczytanie wszystkiego, co bym chciała przeczytać.

Gdyby nie pisanie, to…
…grałabym więcej w erpegi, gdzieś ten pęd do kreowania fabuł musiałby znaleźć ujście.


Dagmara Adwentowska – Urodzona w 1981 r. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Mieszka na wsi na Wzgórzach Trzebnickich. Ma kota, a nawet trzy. Pracuje jako redaktorka. Współpracowała z Okolicą Strachu i Magazynem Histeria. Publikowała opowiadania w: Magazynie Histeria, Magazynie Biały Kruk, Szortalu, Czerwonym Karle  oraz kilkunastu antologiach (m.in. Zabawki, Żertwa, Dziwne opowieści, Horror na Roztoczu, Krew zapomnianych bogów, Słowiańskie koszmary, Maszyna, Jakie czasy, taki diabeł, Sny umarłych, Na nocnej zmianie, Licho nie śpi, Echo zgasłego świata). W 2021 r. ukazał się zbiór opowiadań Mamidła, stworzony wspólnie z Agnieszką Biskup.

Profile autorki:
FB: https://www.facebook.com/DagmaraAdwentowska
IG: https://www.instagram.com/dagmara.adwentowska/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *