#krótkapiłka: Agata Suchocka

Pierwsza książka, którą samodzielnie przeczytałaś:
To nie zabrzmi ani grozowo, ani nawet poważnie, bo była to lekturka Puc, Bursztyn i goście. Przeczytałam ją dziewięć razy. A pierwszą grozową pozycją był Powrót krabów i stało się to zdecydowanie za wcześnie. Potem po nocach straszyły mnie czerwone diodki w radiomagnetofonie „Hania”…

Książka, którą oceniłaś po okładce:
Ciężko wymienić jedną. Nie daję szansy niczemu, co ma napompowaną męską klatę na okładce. Co ciekawe, przetłumaczyłam z angielskiego dwie powieści, które takowe mają, a moje opowiadanie znalazło się w zbiorze opatrzonym klatą napompowaną do granicy pęknięcia. To dosyć zabawne i odrobinę żenujące. Po prostu wiem aż za dobrze, jakie treści kryją się między takimi okładkami. Gdybym jednak nie sięgnęła po Wampira Lestata, który miał okładkę BEZNADZIEJNĄ, może nigdy nie stworzyłabym własnego wampirzego uniwersum.

Co Cię intryguje, a co irytuje w literaturze grozy?
Intryguje mnie studium bezradności, historie, podczas lektury których wiemy, że bohaterowi się nie uda. A mimo to trwamy przy nim do końca, do ostatniego oddechu, do wyzionięcia ducha. Irytują mnie realistyczne sceny przemocy wobec dzieci i zwierząt.

Książka, do której wracasz:
Większość powieści Anne Rice, choć ma w dorobku i takie, których nie byłam w stanie dokończyć, bo wydały mi się po prostu kiepskie, jak Sługa kości. No i nie wstydzę się tego, że słucham ciągle od nowa własnego cyklu wampirycznego w interpretacji Filipa Kosiora.

Gdyby nie pisanie, to
…muzyka. W latach studenckich próbowałam zostać gwiazdą rocka, chyba po lekturze Wampira Lestata, w której to książce został liderem rockowej grupy. Może i dobrze, że mi się nie nie udało, bo pewnie dołączyłabym do „Club 27” i pożegnała się wcześnie z tym łez padołem, jak większość moich idoli. No ale coś tam się pograło, poszalało. Zostały wspomnienia i archiwalne nagrania, ale bardzo mało, bo działo się to wszystko w czasach, kiedy internet dopiero raczkował.


Agata Suchocka – prozaiczka, tłumaczka, kompozytorka i autorka tekstów, animatorka i mecenaska kultury, kolekcjonerka instrumentów muzycznych. Z wykształcenia filolożka, niegdyś nauczycielka angielskiego, zaś obecnie, gdy nie pisze albo nie tłumaczy, uczy gry na ukulele.

Profile autorki:
FB: https://www.facebook.com/wolamnieciemnosc
IG: https://www.instagram.com/agatasuchockawriter/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *