#krótkapiłka_unplugged: Sandra „Gatt” Osińska

Światło czy ciemność?
Trudne pytanie, bo jedno nie istnieje bez drugiego. Tak samo ja –
potrzebuję obu do funkcjonowania. W ciemnościach przychodzi mi do głowy najwięcej
pomysłów, za to potrzebuję światła, by je wywlec i pokazać innym, np. w formie opowiadań.

Inspiracją do mojego opowiadania było…
to, co zawsze. Samotność, dziecięce lęki, krzesła elektryczne i pytanie – co się z nami dzieje po śmierci? Najwięcej niebezpieczeństw czai się w domu. Zdarza się tam też najwięcej wypadków. Poza tym sprowadzenie zagrożenia do – teoretycznie – miejsca, które powinno być najbardziej bezpieczne na świecie zaburza nasz komfort i wywołuje najwięcej przerażenia.

Z prądem czy pod prąd?
Zawsze pod prąd. Zawsze. Ja już się urodziłam „pod prąd”, a wszelkie próby zmiany tego kończyły się niepowodzeniem.

Trzy słowa określające moje opowiadanie:
Kontakt, dziecięca ciekawość, świadomość.

Kiedy nie ma prądu, to…
najlepiej tworzy się straszne historie. Wyobraźnia działa wtedy na większych obrotach. I jest mniej rozpraszaczy.


Opowiadanie Sandry „Gatt” Osińskiej jest opowiadaniem ku przestrodze dla dorosłych, którzy mają pod swoją opieką dziecko. Jako że ostatnio temat gniazdek ściennych jest dla mojego Grozolubisia interesujący (tak, mamy zaślepki), tym bardziej – po przeczytaniu tekstu autorki – zwracam uwagę, czy przypadkiem bobas nie spędza zbyt dużo czasu przy kontakcie…
Thomas, bohater opowiadania Jesteśmy w kontakcie któregoś dnia usłyszał głos chłopca, wydobywający się ze ściennego gniazdka. Coraz bardziej zafascynowany nowym przyjacielem, ostatecznie ulega jego namowom i decyduje się na… O tym dowiecie się, sięgając po tekst Sandry.
Czytałam z zaciekawieniem i nutką narastającej grozy. Autorka swój pomysł zaczerpnęła z życia i dała ponieść się wyobraźni na zasadzie: a co by było, gdyby… Podobało mi się!


Sandra „Gatt” Osińska – bliżej niesprecyzowana istota o bardzo trudnym, rudym charakterze. Urodziła się 5 listopada 1994 roku w Warszawie, gdzie też mieszka. Po ukończeniu Technikum Księgarskiego z tytułem technika cyfrowych procesów graficznych pracowała m.in. w redakcjach portalu SE.pl i dwutygodnika Mieszkaniec. Jej utwory literackie (w tym poetyckie) były publikowane m.in. na łamach: Czerwonego Karła, Szortalu na wynos, Drabbli na niedzielę, Magazynu Histeria, Bramy, Horror Masakry, Poezji Dzisiaj, w portalach Horror Online, Szortal i Kostnica czy antologiach Szlakiem Odmieńców, Lustra Zbrodni, Krew zapomnianych bogów, Słowiańskie koszmary, Tabu, W cieniu Bangor, Obscura 2, Rozbudzeni poezją oraz w najnowszej Awaria prądu.
Największą inspiracją są dla niej twórczość Grahama Mastertona, Jacka Ketchuma i Stephena Kinga oraz utwory ulubionych wykonawców muzycznych. Gatt dodatkowo zajmuje się rysowaniem i malowaniem. Jest odpowiedzialna za okładki antologii Szlakiem Odmieńców, Lustra Zbrodni oraz Krew zapomnianych bogów. Prowadzi firmę rękodzielniczą Arts By Gatt, która zajmuje się tworzeniem m.in. zakładek do książek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *