Światło czy ciemność?
31 października miała miejsce premiera książki Antologia diaboliczna. Tam, gdzie umiera duch, w której znajduje się moje opowiadanie pt. Światło, więc odpowiedź jest chyba jasna. 😉
Światło, bo w horrorze to zdecydowanie zbyt rzadko eksplorowany motyw, a ciemność bardziej oklepana. Uwielbiam Midsommar. W biały dzień, ponadto sama debiutowałam bizarro rozgrywającym się w słoneczne, upalne dni.
Inspiracją do mojego opowiadania było…
Płaszczki, które oglądałam w tunelu we wrocławskim Afrykarium. Pływały nad moją głową i charakterystycznie się uśmiechały. Jako rodowita wrocławianka bardzo polecam nasze ZOO.
Steve Irwin, australijski łowca krokodyli, został uśmiercony przez kolec jadowy płaszczki, więc widać, że potrafią być bardzo niebezpieczne.
Z prądem czy pod prąd?
Zdecydowanie pod prąd, przynajmniej w dziedzinie sztuki. Gdybym chciała działać w niej „zgodnie z prądem”, to zmieniłabym gatunek, gdyż horror generalnie nie należy do najpopularniejszych. Pisałabym wtedy zdecydowanie subtelniej lub odtwórczo, a nie jestem zwolenniczką tłamszenia kreatywności bądź prób naśladowania stylów autorów klasyki.
Trzy słowa określające moje opowiadanie:
Płaszczki, obrona, moc.
Kiedy nie ma prądu, to…
Ludzie szukają innych źródeł światła, a przy zapalonych świeczkach łatwiej o pożary. Śmierć w ogniu jest jedną z najboleśniejszych.
Opowiadanie Flory Woźnicy to odpowiedź na okrucieństwo ludzi wobec zwierząt. Autorka na tapet wzięła środowisko wodne (głównie płaszczki), które pod przewodnictwem niepozornej dziewczyny podejmują walkę o być albo nie być.
Moc oceanu to z pomysłem napisana historia (a w zasadzie animal horror), w której zwierzęta wodne mszczą się na potworach, jakimi są ludzie. Do tego wisienką na torcie jest rosnące z dnia na dzień szaleństwo głównej bohaterki i jej niezwykłe umiejętności. A wszystko otulone energią elektryczną. Ku przestrodze!
Polecam!
Flora Woźnica – 28 listopada 1995 r. we Wrocławiu. Pisarka horrorów, recenzentka i laureatka konkursów literackich.
Tworzy od czasu konkursu Horror na debiut (zorganizowanego przez Okiem na Horror), dzięki któremu na portalu Niedobre Literki pojawiło się jej pierwsze opowiadanie. Zwyciężczyni Całorocznych Zawodów Literackich Horror Online i konkursu Sto słów na Halloween. Publikowała m.in. w antologiach: Krew Zapomnianych Bogów, Krwawnik 2, Tabu, Słowiańskie koszmary, Maszyna. Antologia horroru industrialnego, City 4. Antologia polskich opowiadań grozy, Po drugiej stronie światła, Mroczne dziedzictwo. Antologia w hołdzie Jamesowi Herbertowi, Licho nie śpi, W cieniu Bangor, Zabawki, Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2020, Obscura 2, Iron Tales: Blood Brothers, City 5, Wszystkie kręgi piekła, Tryzna, City 6, Nocne mary oraz Awaria prądu.