#krótkapiłka_unplugged: Kamila Bryksy

Światło czy ciemność?
To trudne pytanie, bo bez ciemności nie byłoby światła i odwrotnie. Posłużę się słowami Albusa Dumbledora, który mówił, że: „Szczęście można znaleźć nawet w najciemniejszych chwilach, trzeba tylko pamiętać, aby zapalić światło”.

Inspiracją do mojego opowiadania był…
Samotnie stojący dom na Kaszubach, który zobaczyłam z okna samochodu o czwartej nad ranem. Zanotowałam wtedy w telefonie kilka zdań. Nie wiedziałam, że będzie to fabuła opowiadania, ale byłam pewna, że myśli, które przyszły mi do głowy, kiedyś wykorzystam w książce.

Z prądem czy pod prąd?
Czasami z prądem, czasami pod prąd. I dotyczy to każdego aspektu mojego życia, pisania również. Najważniejsze, żeby w zgodzie ze sobą 🙂

Trzy słowa określające moje opowiadanie:
Emocje, samotność, zbrodnia.

Kiedy nie ma prądu, to…
Świat nie istnieje, a przynajmniej nie taki, jaki znamy. Jest to przerażająca wizja, ale nie trzeba zbyt dużej wyobraźni, żeby wymyślić, co stałoby się, gdyby przez dłuższy czas nie było prądu. W takiej sytuacji wcale nie przerażałby mnie brak dostępu do internetu czy niedziałająca lodówka, ale to, jak brak prądu mogą wykorzystać inni ludzie. Z ciemności z pewnością wyłoniłoby się wiele demonów i to wcale nie tych z horrorów czy fantastyki.


Opowiadanie Kamili Bryksy to tak naprawdę spektakl, w którym biorą dwie osoby: Sandra, której samochód odmówił posłuszeństwa pośrodku niczego i Hubert, którego dom, o dziwo, znajduje się pośrodku niczego.  Ach, i jeszcze ciemność… Brak prądu to bohater, który znajduje się w tle wydarzeń, choć czy aby na pewno?…

Czytelnik od początku czuje, że coś w tej historii się nie zgadza. Nie ufa ani mężczyźnie, ani kobiecie. Autorka do samego końca zwodzi odbiorcę, nie dając odpowiedzi, która z osób jest drapieżnikiem, a która ofiarą. Ten tekst jest też dla nas ostrzeżeniem. Przed czym? Tego dowiecie się, czytając Po drodze.


Kamila Bryksy – neurologopeda i pedagog z wykształcenia, obecnie zawodowo związana z branżą e-commerce. Miłośniczka natury, herbaty, szarlotki i podróżowania. Debiutowała w 2021 roku thrillerem Sowniki. Ma na koncie trzy kolejne powieści w tym gatunku: Błyski (2021), Cień (2023) oraz Mgła (2024).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *