#krótkapiłka_unplugged: Agnieszka Kwiatkowska

Światło czy ciemność?
Jednak światło. Lubię mroczne klimaty, ale to zwykle sztafaż dla wywołania nastroju napięcia i niepewności u czytelnika. Na co dzień zdecydowanie wybieram światło, bo to ono dodaje mi energii i chęci do działania.

Inspiracją do mojego opowiadania była:
Wieża telekomunikacyjna, którą widziałam przez okno w trakcie jazdy pociągiem. Stukot kół, przesuwające się krajobrazy i nagle ta wieża. Natychmiast wyobraziłam sobie stojącego pod nią człowieka i zaczęłam się zastanawiać, czemu miałby tak stać i o czym by wtedy myślał? Długo potem się jeszcze nad tym zastanawiałam, aż w końcu zaczęły napływać obrazy, wątki, które niczym elementy układanki powskakiwały na swoje miejsca. I tak powstał ten tekst.

Z prądem czy pod prąd?
Zależy od sytuacji. Uważam, że nie ma co na siłę stawać zawsze okoniem, bo nie jesteśmy samotnymi wyspami (chyba że ktoś tak woli), ale są sytuacje, kiedy warto zrobić coś na odwrót i nie iść razem z tłumem. Ufam swojej intuicji i kilkakrotnie zdarzało mi się zdecydowanie iść pod prąd. Opłaciło się!

Trzy słowa określające moje opowiadanie:
Tęsknota, zakłamywanie, samotność.

Kiedy nie ma prądu:
Zapalam świeczki, szukając źródła jakiegokolwiek światła. Nie czuję się dobrze w całkowitej ciemności, spacery nocą po nieoświetlonej ulicy czy schodzenie do piwnicy po ciemku to dla mnie zbyt duży horror. A przecież tym samym straszę czytelników…


Nie lubię burzy. Jako dziecko miałam nieprzyjemność przeżyć bardzo gwałtowną burzę na wsi, będąc sama w domu. Miałam 6 lat. Agnieszka Kwiatkowska w swej historii wraz z burzą przyprowadza… zło. Czym ono jest i jak się objawia – przeczytacie w opowiadaniu Kto sieje burzę. Mogę Wam tylko powiedzieć, że to bardzo przejmująca opowieść… Bez happy endu.


Agnieszka Kwiatkowska – uro­dzo­na w 1978 roku. Miesz­ka w War­sza­wie, pra­cu­je jako ma­ni­kiu­rzyst­ka. Pierw­sze pi­sar­skie kroki sta­wia­ła na Szor­ta­lu, gdzie uka­zał się jej de­biut w kon­wen­cji grozy, czyli Świat we­dług ły­żecz­ki. Póź­niej na dłu­żej zwią­za­ła się z Ma­ga­zy­nem Hi­ste­ria, w któ­rym opu­bli­ko­wa­ła kilka tek­stów. Jej de­biu­tem książ­ko­wym jest zbiór Drugi peron i inne opo­wia­da­nia, za który zo­sta­ła no­mi­no­wa­na do Na­gro­dy Pol­skiej Li­te­ra­tu­ry Grozy im. Ste­fa­na Gra­biń­skie­go za rok 2017. Kilka opo­wia­dań au­tor­ki prze­tłu­ma­czo­no na język cze­ski i uka­za­ło się w ma­ga­zy­nie Ho­ward. Z kolei Za­pach ka­mie­nia po­ja­wił się w ame­ry­kań­skiej an­to­lo­gii Crypt Gnats wy­daw­nic­twa Jer­sey Pines Ink. Pu­bli­ko­wa­ła tek­sty w licz­nych an­to­lo­giach, m.in.: I od­puść nam nasze winy, Sło­wiań­skie kosz­ma­ry, W cie­niu Ban­gor, Żer­twa, Sny umar­łych, City 3 czy Za­baw­ki. Pry­wat­nie mi­ło­śnicz­ka na­tu­ry, kry­mi­na­łów (zwłasz­cza bry­tyj­skich) i we­ge­ta­riań­skie­go go­to­wa­nia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *